Schelude and results

Day 1 - April 24, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - Selection camp Aréna Howie-Morenz To be determined
National Boccia Place Bell To be determined
School boccia Place Bell 10:30 à 13:30 13:30
Canadian Championship Wheelchair curling Centre des glaces Gilles-Chabot To be determined
School mini-marathon Parc Jarry 10:30 à 13:30
High school ball hockey AA and A Parc Jarry 10:30 à 14:30 14:30
High school baseball A and B Parc Jarry 10:30 à 14:30 14:30
Day 2 - April 25, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - Selection camp Aréna Howie-Morenz To be determined
National Boccia Place Bell To be determined To be determined
Canadian Wheelchair curling Championship Centre des glaces Gilles-Chabot To be determined
Day 3 - April 26, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - Selection camp Aréna Howie-Morenz To be determined
Boccia World Open - Invividual Place Bell To be determined
Canadian Wheelchair curling Championship Centre des glaces Gilles-Chabot To be determined
Day 4 - April 27, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - Selection camp Aréna Howie-Morenz To be determined
Boccia World Open - Invividual Place Bell To be determined
Canadian Wheelchair curling Championship Centre des glaces Gilles-Chabot To be determined
High school ball hockey B Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
Elementary school CrossFit Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
High school basketball AA and C Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
Elementary school baseball B and C Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30 13:30
Elementary school track and field without physical disability Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
Day 5 - April 28, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Mental health ball hockey Complexe sportif Claude-Robillard 15:30 à 22:00 22:00
Parahockey - Selection camp Aréna Howie-Morenz To be determined
Boccia World Open - Invividual Place Bell To be determined To be determined
Canadian Wheelchair curling Championship Centre des glaces Gilles-Chabot To be determined
High school volleyball A and B Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
High school soccer AA,C and D Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
Elementary school wheelchair slalom Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
High school ball hockey C Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
High school baseball C Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
Elementary school track and field with physical disability Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
Day 6 - April 29, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - Selection camp Aréna Howie-Morenz To be determined
PanAm Basketball Championship for deaf people Centre sportif Jean-Rougeau To be determined
PanAm Tennis Championship for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Omnisport To be determined
Boccia World Open - Team and pairs Place Bell To be determined
Canadian Wheelchair curling Championship Centre des glaces Gilles-Chabot To be determined To be determined
High school soccer A and B Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
Elementary school soccer Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30 13:30
High school swimming Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
High school ball hockey D Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
High school rhythmic gymnastics Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
High school basketball D Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
Day 7 - April 30, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - CAN-USA Series (Pratiques) Aréna Howie-Morenz To be determined
PanAm Basketball Championship for deaf people Centre sportif Jean-Rougeau To be determined
PanAm Tennis Championship for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Omnisport To be determined
Boccia World Open - Team and pairs Place Bell To be determined To be determined
High school wheelchair slalom Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
Elementary school swimming Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
High school rhythmic gymnastics Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
High school standing boccia Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
High school basketball A and B Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 14:30 14:30
school track and field with physical disability Complexe sportif Claude-Robillard 10:30 à 13:30
Day 8 - May 1, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Parahockey - CAN-USA Series Aréna Howie-Morenz To be determined
PanAm Basketball Championship for deaf people Centre sportif Jean-Rougeau To be determined
PanAm Tennis Championship for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Omnisport To be determined
Powerchair soccer Centre sportif Édouard-Montpetit To be determined
Wheelchair basketball Centre sportif Édouard-Montpetit To be determined
Wheelchair Rugby Canada National Championships Patro le Prévost To be determined
High school volleyball C and D Complexe sportif Claude-Robillard Gymnases doubles 10:30 à 14:30 14:30
Elementary school volleyball Complexe sportif Claude-Robillard Gymnases doubles 10:30 à 13:30 13:30
Elementary school ball hockey Complexe sportif Claude-Robillard Omnisport 10:30 à 13:30 13:30
Elementary school rhythmic gymnastics Complexe sportif Claude-Robillard Aréna Michel-Normandin 10:30 à 13:30
High school CrossFit Complexe sportif Claude-Robillard Terrain synthétique 10:30 à 13:30
School track and field without physical disability Complexe sportif Claude-Robillard Piste d'athlétisme extérieur 10:30 à 13:30
Day 9 - May 2, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Chantal Petitclerc Classic 10km Wheelchair Race Parc Jean-Drapeau (Circuit Gilles-Villeneuve) 10:00 à 11:00 11:00
UCI Para-cycling C1 Event Parc Jean-Drapeau (Circuit Gilles-Villeneuve) 12:30 à 15:30 15:45
Special olympics Rhythmic gymnastics Complexe sportif Claude-Robillard Gymnases doubles 9:00 à 17:00 17:00
Special olympics Soccer Complexe sportif Claude-Robillard To be determined To be determined
Special olympics Boccia Complexe sportif Claude-Robillard To be determined To be determined
Special olympics swimming / Para-swimming Complexe sportif Claude-Robillard Pool 9:00 à 17:00 To be determined
Parahockey - Junior Aréna Howie-Morenz To be determined
Parahockey - CAN-USA Series Aréna Howie-Morenz To be determined
PanAm Basketball Championship for deaf people Centre sportif Jean-Rougeau To be determined
PanAm Tennis Championship for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Omnisport To be determined
Powerchair soccer Centre sportif Édouard-Montpetit To be determined
Wheelchair basketball Centre sportif Édouard-Montpetit To be determined
Wheelchair Rugby Canada National Championships Patro le Prévost To be determined
Provincial softball tournament for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Baseball 2 To be determined
Day 10 - May 3, 2020 SITE LOCAL HOUR MEDALS RESULTS
Powerchair soccer Centre sportif Édouard-Montpetit To be determined To be determined
Wheelchair basketball Centre sportif Édouard-Montpetit To be determined To be determined
Wheelchair Rugby Canada National Championships Patro le Prévost To be determined To be determined
Parapickleball Complexe sportif Claude-Robillard Gymnases doubles To be determined To be determined
UCI Para-cycling C1 Event Parc Jean-Drapeau (Circuit Gilles-Villeneuve) 12:45 à 14:45 15:00
UCI Para-cycling C1 Event Parc Jean-Drapeau (Circuit Gilles-Villeneuve) 10:00 à 11:45 12:00
Parahockey - Junior Aréna Howie-Morenz To be determined To be determined
Parahockey - CAN-USA Series Aréna Howie-Morenz To be determined To be determined
PanAm Basketball Championship for deaf people Centre sportif Jean-Rougeau To be determined To be determined
PanAm Tennis Championship for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Omnisport To be determined To be determined
Badminton for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Gymnases doubles To be determined To be determined
Pickleball for deaf people Complexe sportif Claude-Robillard Gymnases doubles To be determined To be determined

Merci à nos partenaires!

Thanks to our partners